نقشه مغزی يا QEEG چيست ؟

نقشه مغزی و يا الکتروانسفالوگرافی کمی  ( QEEG) چیست؟

 

نقشه مغزی يا EEG کمی ( QEEG) ، یک مجموعه یا گروهی از روش های عددی و آماری است که برای تحلیل و ارزیابی یک EEG که به خوبی ثبت شده (امواج مغزی) مورد استفاده قرار می گیرد. این روش یاد می دهد که چگونه مغز شما از فعالیت هایی که انجام می دهید، حمایت می کند .

از آن برای تشخیص های پزشکی استفاده نمی شود و با روش های پزشکی مانند CT اسکن، FMRI، SPECT و PET تفاوت دارد. QEEG امواج مختلف مغز و فعالیت آنها را در لوب های مغز اندازه گیری می کند.

سیستم ۱۰-۲۰ در نقشه مغزی

در اغلب موارد یک نقشه مغزی يا QEEG کامل اطلاعات را در 19 نقطه بر روی پوست سر که مربوط به سیستم بین المللی 10-20 است ،جمع آوری می کند. بنابراین، یک گزارش QEEG مقادیری را برای هر یک از 10 تا 20 نقطه سر ، در سیستم 10-20 ارائه می دهد که مقدار یا توان هر فرکانس موج مغزی یا گروهی از فرکانس ها به نام باند را توصیف می کند.

QEEG با فراهم کردن اندازه هایی در تشابه توان ، سرعت و پایداری ارتباطات تعیین می کند که چگونه امواج مغز در یک نقطه با دیگر نقاط ارتباط دارند برای اینکه مشخص شود ارزیابی شما با نگرانی هایتان مرتبط است آنها را با یک یا دو پایگاه داده مقایسه می کنند تا معلوم شود آیا شما از لحاظ آماری با آنها تفاوت دارید یا خیر.

اکثر پایگاهها ، داده های شما را با EEG گروه هایی از افراد مبتلا به اختلالات خاص مقایسه می کنند تا ببینید آیا شما از نظر آماری به آنها شباهت دارید یا نه ؟ QEEG استاندارد شده است،

اما هنوز تکنیک ها، مدل ها و روش های مورد استفاده برای جمع آوری داده های نقشه مغزی يا QEEG وجود دارد. در حال حاضر، QEEG ابزار تشخیصی مستقلی نیست؛ بنابراین، به طور معمول همراه با سایر روش های تشخیصی و آزمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

با این حال، QEEG می تواند به تشخیص قطعی یا مشکوک کمک کند. بنابراین، دارای ارزش تشخیص افتراقی است. انجام نقشه مغزی يا QEEGمتناوب از مراجعان به متخصصان کمک میکند تا مدارکی مبنی بر تاثیر مطلوب نوروفیدبک در اختیارشان قرار بگیرد .

در مغز چهار لوب وجود دارد :

 لوب های پیشانی، لوب های گیجگاهی،لوب های آهیانه و لوب های پس سری .

لوب های مغز در مجموع به عنوان قشر مغز شناخته می شود.

علاوه بر این، دو منطقه تخصصی وجود دارد که به عنوان قشر پیش پیشانی و نوار حرکتی و نوار حسی حرکتی قلمداد می شوند؛ .اگر کارپردازتان نقشه مغز شما را با شما بررسی کند، اطلاعات زیر کمک می کند تا درک بیشتری در مورد چگونگی نقشه مغزتان به دست آورید.

 

لوب سمت چپ مغز

شکل  سمت چپ لوب های  مغز

 

نقشه مغزی يا QEEG با استفاده از دیگر ابزارهای سنجش، اطلاعاتی مبنی بر چگونگی پشتیبانی مغز از توانایی های شناختی وهیجانی در اختیار شما قرار می دهد. به این ترتیب، QEEG اطلاعاتی را برای طراحی یک روش به منظور آموزش مستقیم مغز شما فراهم می کند.

مغز به دو نیمکره راست وچپ تقسیم می شود، سیستم 10-20 اطلاعات را از هر دو لب راست و چپ جمع آوری می کند. در در فصل دوم، شکل 4 محل های 10-20 را که معمولا برای جمع آوری داده های اطلاعات امواج مغزی پایه استفاده بیشتری دارند ، نشان می دهد. حروف در مقابل هر محل نشان دهنده لوب مغز است که از آن داده ها جمع آوری می شود و ارقامی که به دنبال آن میاید محل دقیق روی پوست سر است .

نقاط نیمکره چپ همه اعداد فرد دارند (به عنوان مثال O1 , P3 , T3 ,F3 ) و نقاط نیمکره راست همه اعداد زوج (یعنی O2, P2 ,T2 ,F 2) هستند. نوار حرکتی (بخشی از لوب پیشانی است که با حرف “” C نامیده شده است.

 

به عنوان مثال، 3 C سمت چپ نوار حرکتی، 4 P سمت راست لوب آهیانه و 1 O سمت چپ لوب پس سری است. بنابراین، F4مکان خاصی را در سمت راست لوب پیشانی نشان می دهد. بخش زیادی از لوب پیشانی بالای چشم در جلوی سر به عنوان قشر پیش پیشانی نامیده می شود.

 

توجه داشته باشید:  در سنجشهای کامل QEEG ، Fpz و Oz عموما نقاطی هستند که درسیستم 10 -20سنتی قرار نمی گیرند.

 

در بعضی از مطب ها  و سیستم های نقشه برداری نقشه مغزی يا QEEG ، مینی Qs انجام می شود و این سنجش تنها شامل 10 منقطه  (O2,O1,P4,P3,T4,T3,C4,C3.F4,F3) است.

نیمکره راست و چپ و کارکردهاي متفاوت آن در نقشه مغزي

نیمکره راست در افراد بالغ کمی بزرگتر است و وظایف آن به شرح زیر است :

 • هوش هیجانی (E.Q.)
 • قسم خوردن
 • خودآگاهی اولیه
 • رمزگذاری اجتماعی
 • مهارتهای اجتماعی
 • تشخیص چهره
 • پردازش های هیجانی
 • احساسات منفی
 • همدلی
 • بیان و ارتباط غیر کلامی
 • حافظه فضایی و حل مسئله
 • پردازش شنوایی
 • پردازش موسیقی

نیمکره چپ در نقشه مغزی :

 • I.Q. بهره هوشی
 • منطق
 • ارتباط کلامی
 • بیان کلامی
 • حافظه کلامی
 • پردازش شنوایی
 • تشخیص کلمه
 • حل مسئله ریاضی و دستور زبان

مشکلات در سمت چپ مغز اغلب با گرایش به سمت تحریک پذیری و حتی خشونت در ارتباط است.

 

هنگامی که یک QEEG انجام می شود، اموج مغزی در هر چهار لوب در هرنقطه سیستم  10-20 اندازه گیری می شود. داده ها جمع آوری و سپس به ارائه  تصویری از فعالیت مغز تبدیل میشوند که این فرایند به عنوان نقشه مغز QEEG شناخته شده است.

QEEG نباید برای تشخیص  در نظر گرفته  شود. هیچ کس نباید نقشه مغزی يا QEEG را برای  شما انجام دهد و بگوید  مشکل خاصی مانند اضطراب، پارکینسون، بی خوابی دارید. با این حال، QEEG به طور معمول و اخلاقی برای اهداف تشخیص افتراقی استفاده می شود.

به عبارت دیگر، مراجع یا بیمار ممکن است بگوید که برای او تشخیص افسردگی داده شده یا لیستی از نشانه هایی را که اغلب با افسردگی مرتبط هستند، توصیف کند. هنگامی که نقشه مغزی يا QEEG تکمیل می شود،. متخصص بر اساس دانش و تجربه پزشکی  خود از روی QEEG ممکن است برای مراجع تشخیص افسردگی بدهد

بنابراین، تفسیر QEEG اغلب در پیوند با سایر آزمایشات که عموما شامل سنجش های هیجانی ،شناختی، علائم سلامت جسمی و تاریخچه ای که از روانشناسان متخصص در اين حوزه انجام ميشود  به بیمار یا مراجع اخذ می شوند، انجام می شود.

براي تحليل qeeg هاي خودتان در هر جايي که هستيد ميتوانيد با ما در ارتباط باشيد و ما براي شما تحليل هاي qeeg شما را انجام دهيم

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
راهنمای جامع مقابله با افسردگی

هر آنچه درباره افسردگی باید بدانید + آزمون سنجش افسردگی

آنچه در این پست میخوانید پرسشنامه افسردگی + آنلاین و رایگانچه کسی افسرده میشود؟علت های افسردگی چیست؟چطور رفتار پر افسردگی…

بیشتر بخوانید
درمان بیخوابی

بیخوابی را چگونه درمان کنیم ؟ | علت + ۱۲ درمان بدون دارو

آنچه در این پست میخوانید چگونه بر بیخوابی غلبه کنید۱- نظم دادن به زمان خواب۲- جلوگیری از چرت زدن۳- تخت‌خواب…

بیشتر بخوانید
بحران هویت در نوجوانی

هویت نوجوان چگونه شکل می گیرد ؟ | روش های شکل گیری هویت سالم نوجوان

آنچه در این پست میخوانید از کجا بفهمیم بحران هویت رو در نوجوانی به درستی گذروندیم ؟تغییرات اساسی شناختی در…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.