ضرورت مشاوره در نوجوانان - روان فیکس | دکتر یاسین نجفی زادگان

ضرورت مشاوره در نوجوانان

ضرورت مشاوره در نوجوان- دکتر یاسین نجفی زادگان - روانفیکس

چرا مشاوره برای نوجوانان ضروری است | ضرورت مشاوره در نوجوانان

آیا شما در دوره نوجوانی خود هستید؟

والدین فرزندانی هستید که در دوره نوجوانی خود قرار دارند؟

این دوران را دورانی مهم و حیاتی می‌شمارید؟

تمایل دارید این دوران را با آرامش و بدون هرگونه دغدغه و مشکل سپری کنید؟

در صورتی که تمایل به این موارد دارید؛ توصیه می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با ضرورت مشاوره در نوجوانان مطالب و نکات مفیدی برای‌تان عنوان سازیم. از این رو همراهی شما تا انتهای مقاله با ما، می‌تواند سؤالات و نیاز شما را به بهترین نحو پاسخ دهد.

به طور کلی دوره نوجوانی دورانی در نظر گرفته می‌شود که افراد با تغییرات و چالش‌های بسیار زیادی روبه‌رو هستند. علاوه‌بر آن، این دوران نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت افراد دارد.

از این رو استفاده از مشاور در این دوران یکی از راه‌های بسیار ایده‌آل و مناسب برای حل بحران‌های دوره نوجوانی و مشکلات سر راه این افراد در نظر گرفته می‌شود. ما در این مقاله سعی می‌کنیم که ابتدا مقدمه‌ای در رابطه با ضرورت مشاوره در نوجوانان برای‌تان معرفی کنیم. در نهایت بهترین زمان مراجعه به مشاوره و استفاده از جلسات آن را نیز برای‌تان ارائه دهیم.

همچنین قصد داریم در انتهای مقاله به یک نکته بسیار مهم بپردازیم. این نکته نشان دهنده اهمیت بسیار بالای استفاده از جلسات مشاوره در نظر گرفته می‌شود. حتی در مواقعی که مشکلی بر سر راه ما قرار نمی‌گیرد. از این رو خواهشمندیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. شاید بتوانید جواب بسیاری از سؤالات خود را در این مقاله به دست آورید.

مقدمه‌ای در رابطه با ضرورت مشاوره در نوجوانان

به طور کلی نوجوانان در این دوره از اعتماد بنفس بالایی برخوردار نیستند. آن‌ها همواره به این موضوع فکر می‌کنند که در نظر دیگران چگونه هستند. این افراد در اواخر دوره نوجوانی ویژگی و خلق‌وخوی ثابت‌تری می‌گیرند. آن‌ها در این دوره به آینده نگاه می‌کنند و تصمیم می‌گیرند برای زندگی خود برنامه‌ریزی و هدف‌گذار کنند. این افراد در این دوره معمولاً نیاز به شنیدن کلمات تحسین‌برانگیز دارند. آن‌ها همواره به دنبال افرادی هستند که آن‌ها را تشویق کنند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که والدین باید در دوره نوجوانی کودکان خود بدانند، این است که ممکن است نوجوانان‌شان مطابق با استانداردهای زندگی آن‌ها، زندگی نکنند، یا کارهایی که انجام می‌دهند مورد تحسین شما نباشد. اما نوجوانان به هیچ عنوان ارزش‌های پدر و مادر خود را از بین نمی‌برند. آن‌ها تمام ویژگی‌ها و ارزش‌های پدر و مادران خود را جذب می‌کند و در جای مناسب از آن استفاده می‌کنند.

امروزه ضرورت مشاوره در نوجوانان موضوع بسیار کلیدی و مهمی در نظر گرفته می‌شود. مشاوران به والدین کمک می‌کنند تا بتوانند ارتباط خوب و موثری با نوجوانان خود برقرار کنند. در واقع مشاوران والدین را از علایق نوجوانان خود آگاه می‌سازند. همچنین به آن‌ها می‌آموزند که کودکان و نوجوانان خود را با دیدگاه خود قضاوت نکنند.

یکی از موضوعاتی که همواره باعث پرخاشگری نوجوانان می‌شود، نصیحت کردن است. مشاوران به والدین می‌آموزند که بدون آنکه نوجوانان خود را نصیحت کنند، با آنها صحبت کنند. البته موضوع بسیار مهم و حیاتی که در رابطه با ضرورت مشاوره در نوجوانان وجود دارد این است که این موضوع به این معنا نیست که والدین نمی‌توانند از عهده نوجوانان خود برآیند؛ بلکه این موضوع باعث برقراری ارتباط بهتر و ایده‌آل‌تر میان والدین و نوجوانان در نظر گرفته می‌شود. بنابراین یکی از مزیت‌های ایده‌آل جلسات مشاوره، برقراری یک رابطه صمیمانه، دوستانه، ایده آل و مناسب بین والدین و نوجوانان است. این موضوع تاثیرات بسیار زیادی در زندگی آینده نوجوانان ایفا می‌کند.

آمار نشان داده است فرزندانی که روابط ایده‌آل و مناسبی با والدین خود دارند؛ همواره در زندگی فردی و اجتماعی خود موفق‌تر هستند؛ همچنین از قدرت کنترل بیشتری برخوردارند.

مشاوره برای نوجوان - یاسین نجفی زادگان - روانفیکس

ضرورت استفاده از جلسات مشاوره و روانشناسی نوجوان

به طور کلی دوره کودکی، دوره‌ای است که افراد باید تمامی تجارب خود را به صورت آزمون و خطا به دست آورند. در واقع از کودکان انتظار نمی‌رود که تمام کارهای‌شان را به نحو احسن و تمام و کمال انجام دهند. اما در دوره نوجوانی اینطور نیست. نوجوانی به عنوان یکی از مهم‌ترین مراحل در شکل گیری شخصیت افراد در نظر گرفته می‌شود؛ به همین دلیل است که موضوع ضرورت مشاوره در نوجوانان امری حیاتی و مهم است.

استفاده از جلسات مشاوره و روانشناسی نوجوانان می‌تواند تاثیرات بسیار مثبت و ایده‌آلی روی شخصیت افراد اعمال سازد. همچنین آن‌ها را به افرادی تبدیل کند که به عنوان افراد تأثیرگذار در جامعه شناخته شوند.

امروزه افراد می‌توانند با استفاده از جلسات مشاوره، خود را برای دوره جوانی آماده سازند. در این دوره مهم‌ترین انتخاب‌های انسان انجام می‌شود. به عنوان مثال، انتخاب رشته تحصیلی، شغل مورد نظر، انتخاب همسر و… در دوره نوجوانی اتفاق می‌افتد؛ این افراد باید با آمادگی کامل و با شخصیت منسجم و مناسب وارد این دوره شوند.

مشاوران در طی جلسات مشاوره سعی می‌کنند افراد را برای دوره جوانی خود آماده سازند؛ در واقع مشاوران باعث می‌شود نوجوانان آمادگی و آگاهی کافی و لازم را برای ورود به دوره جوانی اخذ کنند.

چه زمانی باید به روانشناس نوجوان مراجعه کرد؟

این موضوع برای تمامی افراد ممکن است اتفاق بیفتد که در مقاطعی از زندگی دچار استرس، اضطراب و یا مشکلات عاطفی شوند. وجود و بروز چنین حالاتی دارای دلایل گوناگونی است. افراد ممکن است به دلیل مشکلات شغلی، مشکلات اقتصادی و… درگیر حالاتی شوند که باعث ایجاد تغییر و تحول در زندگی طبیعی آن‌ها شود.

در این میان افرادی هستند که می‌توانند دوباره به مسیر طبیعی زندگی خود برگردند. اما در این میان افرادی نیز وجود دارند که برای برگشت به مسیر طبیعی زندگی خود، نیاز به کمک دارند. در این بخش است که ضرورت مشاوره در نوجوانان به اوج می‌رسد.

به طور خلاصه در صورتی که هر کدام از حالات و درگیری‌های زیر برای افراد اتفاق بیفتد؛ به این معنا است که باید فردی باشد تا بتواند به این افراد کمک کند؛ در واقع نشان دهنده این است که این افراد به جلسات مشاوره و کمک گرفتن از مشاور نیازمندند. این موارد عبارتند از:

  • افت تحصیلی و یا شغلی

  • عدم توانایی در تنظیم کردن احساسات

  • ایجاد تغییرات در خواب و اشتها

  • مشکل داشتن در ایجاد روابط جدید و همچنین حفظ روابط قبلی

  • تجربه ضربه روانی

  • عدم توجه به رویدادها و فعالیت‌هایی که در گذشته لذت بخش بوده‌اند

  • سوگواری بی پایان

  • بروز حالت سردرگمی، درست هنگامی که می‌خواهید حال خود را بهتر کنید

  • وجود و بروز مشکلات جنسی

  • روی آوردن به روابط بی معنی و همچنین مواد اعتیادآور برای خروج از شرایط

یک نکته مهم

با وجود آن که مناسب‌ترین و مهم‌ترین زمان برای استفاده از جلسات مشاور و توجه به موضوع ضرورت مشاوره در نوجوانان موارد ذکر شده در تیتر قبل در نظر گرفته می‌شود؛ اما به طور کلی تمامی افراد نیاز به فردی برای مشاوره گرفتن و کمک خواستن از آن هستند. موارد بی‌شماری از افراد وجود دارند که بدون آن که هیچ گونه مشکلی داشته باشند؛ یا موارد ذکر شده در تیتر قبل برای‌شان اتفاق افتاده باشد، به جلسات مشاوره مراجعه می‌کنند. نکته جالب‌تر این است که این افراد تأثیر بسیار مثبت و ایده‌آلی از جلسات مشاوره خود دریافت می‌کنند.

بنابراین موضوع ضرورت مشاوره در نوجوانان تنها بعد از ظهور و بروز مشکلات نیست. افراد می‌توانند برای به دست آوردن شخصیت بهتر و منسجم‌تر و همچنین آرامش درونی خود به مشاوران مراجعه کنند. در این صورت علاوه‌بر آن که شخصیت خود را به بهترین شکل ممکن می‌سازند، از بروز تغییرات و حالات نامناسب در شخصیت و زندگی خود نیز جلوگیری می‌کند، در واقع نمی‌گذارند که مواردی که ذکر شد برایشان در زندگی اتفاق بیفتد. چرا که با استفاده از جلسات مشاور تجارب بی‌شماری کسب می‌کنند؛ همچنین یاد می‌گیرند در هنگام مواجهه به مشکلات چگونه آن را کنترل کنند.

سخن پایانی

با توجه به مطالب و نکاتی که در طول این مقاله ارائه کردیم؛ دریافتیم موضوع ضرورت مشاوره در نوجوانان موضوع بسیار مهمی است. این موضوع تأثیر بسیار زیادی روی شخصیت نوجوانان و آماده سازی آن‌ها برای دوره جوانی اعمال می‌سازد. بنابراین توصیه ما به شما این است که همواره فردی را که دارای تحصیلات عالی در این زمینه است، به عنوان مشاور خود در نظر بگیرید؛ همچنین مسائل زندگی خود را با آن در میان بگذارید.

به تدریج و به مرور یاد می‌گیرید و از مشاوره خود می‌آموزید که چگونه باید با مشکلات و اتفاقات موجود در زندگی خود رفتار کنید؛ در واقع توانایی کنترل خود در اتفاقات گوناگون را می‌آموزید. بنابراین توصیه می‌کنیم به موضوع ضرورت مشاوره در نوجوانان توجه و دقت کافی بفرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
راهنمای جامع مقابله با افسردگی

هر آنچه درباره افسردگی باید بدانید + آزمون سنجش افسردگی

آنچه در این پست میخوانید پرسشنامه افسردگی + آنلاین و رایگانچه کسی افسرده میشود؟علت های افسردگی چیست؟چطور رفتار پر افسردگی…

بیشتر بخوانید
درمان بیخوابی

بیخوابی را چگونه درمان کنیم ؟ | علت + ۱۲ درمان بدون دارو

آنچه در این پست میخوانید چگونه بر بیخوابی غلبه کنید۱- نظم دادن به زمان خواب۲- جلوگیری از چرت زدن۳- تخت‌خواب…

بیشتر بخوانید
تعرض جنسی در کودکان و آسیب در بزرگسالی

سو استفاده جنسی از کودکان و مشکلات در بزرگسالی ؛ آری یا خیر ؟!

آنچه در این پست میخوانید آیا قربانی سو استفاده جنسی شدن در دوران کودکی به بروز مشکلاتی در دوران بزرگسالی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.